В Ужанському НПП успішно впроваджують нові напрямки туризму

Ужанський національний природний парк атакували художники
30.09.2017
Директор Ужанського НПП взяв участь у 13-тому засіданні Українсько-словацької комісії з транскордонного співробітництва
30.11.2017
Показати всі

В Ужанському НПП успішно впроваджують нові напрямки туризму

В червні 2016 року в Ужанському НПП відсвяткували 150 річчя падіння найбільшого в Європі метеориту «Княгиня». Знаковою подією на святкуванні було підписання Меморандум створення міжнародного «Парку темного неба» в межах транскордонного біосферного резервату «Східні Карпати», в який входять Ужанський НПП, Надсянський РЛП (Україна), Бещадський НП, ландшафтні парки «Цісянсько-Ветлінський», «Долина Сяну» (Польща) та НП «Полоніни (Словаччина).
До створення «Парку темного неба» Ужанський НПП наближався 15 років. Ця подія стала можливою завдяки наполегливій праці директора Ужанського НПП Віктора Бирковича та завдяки підтримці голови Закарпатської ОДА Г.Г. Москаля.
З призначенням на посаду директора Віктор Биркович намагається втілити ряд цікавих ідей для того щоб надати поштовх розвитку туристично-рекреаційного потенціалу Ужанського НПП. Зокрема, завдяки Віктору Бирковичу в 2017 році успішно завершився міжнародний проект «Охорона природи як можливість для регіонального розвитку» в рамках якого на території парку було створено ряд рекреаційних об’єктів. Великоберезнянський район, на території якого розташований Ужанський парк, є одним з найбільш дотаційних районів Закарпатської області. Так склалося історично та географічно, що цей регіон не є привабливим для промислового виробництва. Єдиним виходом з складної економічної ситуації для Великоберезнянського району є розвиток туризму, основою для якого є національний парк. Завдяки унікальним об’єктам природної та культурної спадщини, які включені до міжнародних списків ЮНЕСКО, вдалому розташуванню поблизу кордонів Європейського Союзу, відсутністю джерел забруднення навколишнього природного середовища, прикордонний регіон є надзвичайно привабливим для розвитку екологічного туризму. Створення «Парку темного неба» додає родзинки цій території та надає можливість запропонувати новий напрямок туризму, внісши новизну на туристичний ринок . Астротуризм, новий вид туризму для розвитку якого і був створений «Парк темного неба». Цікава ідея створення такого унікального парку вже знайшла послідовників у Європі. З метою перейняття досвіду створення подібного парку в Німеччині Ужанський НПП, НП Полоніни та Бещадський НП відвідала німецька делегація з національного парку Носсентінер/Швінцер Гейде.
До пізнавальної екскурсії долучилися Мартін Лабуда – доктор природничих наук, доцент кафедри ландшафтної екології, факультету природничих наук з Університету ім.Коменського в Братиславі, Себастіан Лоренц – доктор природничих наук, доцент кафедри фізичної географії, Інституту географії та геології Грайфсвальдського університету, Ігор Кудзей – директор Вігорлатської обсерваторії (Словаччина), Роберт Бурий – експерт в галузі астротуризму, директор компанії Астродром (Польща), Іван Калинич – канд. тех. наук, професор, декан географічного факультету, ДВНЗ «Ужгородський навчальний університет», Олександр Рейтій – канд. фіз.-мат. наук, доцент кафедри диференціальних рівнянь та математичної фізики та колишній директор національного парку Носсентінер/Швінцер Гейде Йорг Гаст.
Екскурсанти пройшли туристичним маршрутом «Княгиня-ур.Чорні Млаки» до місця падіння Княгинянського метеориту, яке є «енергетичним» центром «Парку темного неба», де з метою популяризації і створення належних умов для туристів на в 2016 році створено рекреаційну зону та встановлено пам’ятний знак. На сьогодні директор Ужанського НПП Віктор Биркович разом з директором Вігорлатської обсерваторії (м. Гуменне, Словаччина) Ігорем Кудзеєм активно працює в напрямку залучення інвестицій з Європейського фінансового механізму для створення обсерваторії на території Ужанського НПП для повноцінного функціонування «Парку темного неба». Розпочаті директором Ужанського НПП проекти вже почали давати перші результати. В порівнянні з попередніми роками значно збільшився туристичний потік, що у свою чергу сприяє збільшенню надходжень від надання туристичних послуг, які використовуються для розвитку та функціонування парку, підтримки місцевих громад. З своїм приходом на посаду директора Ужанського НПП Віктор Биркович намагається збільшити надходження від провадження рекреаційної діяльності. Дирекція парку вважає, що одним із пріоритетних завдань національних парків в поєднанні з охороною природи є розвиток туристичної сфери, завдяки якій можливо створити нові робочі та покращити соціально-економічне становище місцевих громад. Проект «Парк темного неба» вкрай важливий для розвитку природоохоронних територій.
Примітка. Метеорит «Княгиня» з’явився вогняною кулею над містом Липтовський Мікулаш (Словаччина), пролетів в східному напрямку над містами Шаріш, Земплін, Пряшів подолавши відстань більше 200 км 9 червня 1866 року розірвався біля с. Княгиня на висоті 40 км. Найбільший уламок був знайдений за 8 км від села Княгиня на схилі гори Стінка (1078 м.), на поляні «Чорні млаки» (700-800 м. над рівнем моря). Вага уламка становила 279 кг 766 г. При падінні він розколовся на два шматки вагою: 141 кг 833 г та 137 кг 933 г.
Цей метеорит, за переказами свідків тих подій знайшов селянин Василь Крив’яник. Про знахідку довідався лісничий з Великого Березного Антон Покорний, котрий, за його словами, за «пару волів», купив і перепродав метеорит Імператорському музею у Відні. Саме цей кусок до сьогодні зберігається і є гордістю Віденського природничо – історичного музею.
Для дослідження уламків та місця падіння метеориту з Відня та Будапешта була направлена наукова експедиція, яка провела детальне обстеження. Загалом було знайдено 1200 уламків вагою 385,8 кг. За результатами досліджень та даними Віденського природничого музею, загальна маса всіх уламків метеориту, які впали біля околиць Княгині становить 500 кг. Уламки Княгиниського метеориту зберігаються в історичних та природничих музеях 115 міст світу.
Місце падіння: N 48 054.000 E 22 024.000.