Екологічна стежка “Ужок”

Розташована на території Ужоцького природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку (на східній межі, по сусідству з природно-заповідними територіями Польщі (Бещадський національний парк) й Надсянським регіональним ландшафтним парком (Львівська область).

Пропонована стежка розпочинається біля туристично-інформаційного центру села Ужок (адмінбудинок сільради, 155) і виходить на вершину Ужоцького перевалу.

На початку стежки знаходяться мінеральні джерела, на базі яких до 1914 року успішно діяв санаторно-оздоровчий комплекс для лікування опорно-рухової системи.

На даний час скульптура, що прикрашає подвір’я Ужгородського замку – Геркулес, який душить величезного змія або “Залізний Іван”, як його прозвали в народі – це все, що залишилось від славетного бальнеологічного курорту в с. Ужок і є символом оздоровчої сили джерел села. За легендою статую було встановлено біля одного з джерел в 1842 році американцем, який дивом зміг стати на ноги після курсу лікування не дивлячись на те, що надії на те було дуже мало. Статую було відлито на ливарному заводі селища Тур’ї Ремети (автор – Кінне В.) 
Та згодом статуя все таки потрапила до Ужгородського замку.

Воду нагрівали в чанах на відкритому вогнищі. Відомо багато фактів одужання важкохворих пацієнтів з різних куточків Європи. За хімічним складом вода визначається як вуглекисла, гідрокарбонатно-кальцієво-натрієва.

Далі стежка проходить місцями, з якими пов’язано багато цікавих історичних подій. Залізниця, прокладена австро-угорськими інженерами в 1905 році, є справжнім витвором інженерного мистецтва.

Ця частина стратегічної траси до Галичини з Великого Березного була збудована фахівцями тодішніх Угорських королівських державних доріг. Сім з половиною кілометрів прямої відстані між Волосянкою та Ужоцьким перевалом залізницею складають 19 кілометрів довгої серпантинової дороги із значними підйомами, численними тунелями, віадуками, терасами. Під час І світової війни залізниця сильно постраждала.

Найбільшу увагу привертає Ужоцький перевал, висота якого 889 м.

У середньовіччя тут пролягав торговий шлях, а в 1914-1915 роках точилися запеклі бої Першої світової війни між російськими та австро-угорськими військами. Фронт Першої світової війни декілька разів проходив перевалом, знищуючи на своєму шляху все живе.

Пізніше загиблих в боях за перевал, російських та австро-угорських вояків, було поховано в спільному військовому кладовищі на вершині Ужоцького перевалу. В часи Чехословацької Республіки тут було збудовано туристичний готель. У 1942 році готель згорів.

У географічному аспекті перевал є вододілом басейнів Балтійського та Чорного морів, адміністративною межею Закарпатської області та Ужанського національного природного парку.

Оплата за послуги      
     Екскурсія екологічною стежкою без послуги гіда-екскурсовода:
вартість за одну дорослу особу – 30 грн.,
вартість для дітей і студентів за одну особу – 15 грн.     
Послуги гіда-екскурсовода: група до 20 осіб – 90 грн. за годину,
група більше 20 осіб – 150 грн. за годину.         
  Оплата за відвідування даної екологічної стежки  здійснюється на розрахунковий рахунок Ужанського НПП, або готівкою в касу Ужанського НПП.  
Банківські реквізити для оплати: р/р -UА148201720313291003201017579 МФО 820172 код ЄДРПОУ 30104729 ДКСУ м. Київ – призначення платежу: за екскурсії.